tohumdan çiçek yetiştirmek..

 

gerçi ben daha başlayamadım.. ama tohumdan çiçek üretme zamanı geldi de geçiyor..

tohumdan çiçek yetiştirmek bazı ipuçları bilinince çok kolay ve ekonomik bir yöntem.. hem niye yapmayalım ki.. ABD'nin en zengin kadını Martha Stewart bile yapıyor..tohum nereden derseniz.. marketlerde bile var..

 

1- çekmecenin dibinde kaç yaz öncesinden olduğunu bilmediğiniz tohumlar buldunuz.. atmayın..

tohumlar birkaç yıl canlılığını koruyabilir..

10 tane tohumu iyice islatılmış kağıt havluya sarın.. bu kağıdı kapağı çok sıkı kapanmayan bir kavanoza koyun.. kavanozu etiketleyin ( tarihi yazın).. buzdolabının üstü gibi ılık bir yere koyun .. hergün hem havlunun kuruluğunu kuruduysa ıslatın) hem de filizlenmeyi kontrol edin.. bakın bakalım kaç tanesi filizleniyor.. diyelim ki 4 tanesi.. eski tohumlarınızın %40'ı canlı demektir.. ekebilirsiniz..% 40'ın altında ise yeni tohumlara gerek vardır..

 

2-tohumların kolay çıkabilmesi için saksı toprağı kullanın.. aslında steril toprak en iyisi.. eski bir fırın tepsiniz varsa fırında da steril hale getirebilirsiniz.. =))

 

3- saksı olarak yumurta kartonundan.. yoğurt kabına kadar her şeyi kullanabilirsiniz.. plastik kapların dibinin delik olmasına dikkat edin.. eğer önceden 10 dakika çamaşır suyunda bekletirseniz.. küflenme ve mikroplara karşı önlem almış olursunuz..saksınızı üst kenarın 2,5 santim aşağısına kadar toprakla doldurun ( iyi karışım.. 1/3 kum 2/3 saksı toprağı/ biraz da köpük katılmasıdır) toprağı sulayın ve fazla suyu alttaki deliklerden akana kadar bekleyin.

4- büyük olanları  parmağınızla veya bir kurşun kalemle ufak bir çukur açıp içine bırakın.doğru derinlik tohumun büyüklüğünün 4 katı kadar derine ekilmesidir. daha sonra elinizle bastırarak sıkıştırın.

 

5-  çok ufak tohumları eşit dağıtarak ekmek için kumla karıştırabilirsiniz..çok ufak tohumları ekmek için ufak bir kağıdı ikiye katlayın.. tohumları kağıttan toprağa parmağınızla çizdiğiniz bir çizgi boyunca dökün . ufak bir elekle üzerine toprak eleyin.( bu tohumlar için üzerindeki toprak tabakasının ince olması gereklidir.) elinizle bastırarak sıkılaştırın..

6- rutubeti korumak için saksının dört köşesine birer çubuk sokun ve üzerine bir naylon torba geçirin..

7- pencerenin içine güneş gören bir yere koyun..

 

8- sürpriz bahçe istemiyorsanız.. saksıları etiketleyin.. hafızanıza güvenmeyin .. inanın unutuluyorlar..

 

9- filizlenme başlayınca hemen üzerindeki naylonu çıkarın filizlerin küflenmemek ve hastalanmamak için havaya ihtiyacı var.. ayrıva filizler çok sıkışık çıkacağı için küflenme şansı artıyor.. acımayın aralardan çekip biraz serbestlik yaratın.. insan aradn çekip alırken çok üzülüyor ama kimin 300 tane cam güzeli ekecek bahçesi var ki.. size sağlıklı 10-15 bitki yeter..

 

10- saksınızı her gün 1/4 çevirin.. böylece arkadaki  filizler ışığa uzanmak için uzun saplı ve cılız olmaz. ayrıca biraz yaprak oluşunca yaprakları okşayın.. sapların güçlenmesini sağlarsınız =))

11-çıkan ilk iki yaprak yaprak değildir. besin deposu kotiledonlardır. ikinci yapraklar çıktığında seyreltebilir veya toprağa geçirebilirsiniz.dışarıdaki ilk haftalarında doğrudan güneşe ve rüzgara dayanamazlar onun için gölge ve kuytu bir köşede misafir edin..

resimler benim değil, belki seneye.. bunlar   http://www.taunton.com/finegardening/pages/g00155.asp sayfasından..

 

farklı sitelerden ve deneyimlerimden derleme yazısı:

http://www.taunton.com/finegardening/pages/g00155.asp

http://www.gardenguides.com/TipsandTechniques/starting.htm

http://www.marthastewart.com/page.jhtml?type=content&id=channel1505&catid=cat274&navLevel=3

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !