ev bitkisi orkide bakımı

 

 

dün eşime bir teşekkür için bir orkide gönderilmiş.. ama beni de tanıyanlar.. mor sevdiğimi bilenlerden geliyor.. mor orkide.. nasıl bakılır.. hiç bilmiyorum.. öğrendim tabii. işte böyle..

2 milyon yıllık geçmişi olan orkideler antarktika harıç her yerde yetişirmiş.. 18. yydan itibaren avrupa'da yetiştirilmeye başlanmış..bir çok türü var.. bizim ki Phalaenopsis türü..

 

soldaki kaynak sağdaki orkide.. 

 

bu tek başına orkide..            

 

yakın plan orkide..        

 

ısı ışık..bizlerin sevdiği ısıyı ve doğrudan güneş almayacağı aydınlık yerleri istiyor..güneşin doğrudan yapraklara gelmesi yaprakları yakıyor..

nem..nemli ortamları seviyor.. altına bir tepsi içine taşlar doldurup üzerine su döküp bunun üzerine saksıyı yerleştirirsek ideal nemi sağlamış oluyoruz.. kökleri su içine oturtulmayı sevmiyor..bu nedenle su seviyesinin taşların hemen altında olmasında fayda var.. yoksa çürüyor

 

 

sulama.. kışın haftada 1 kez.. kuru ve sıcak havada haftada iki kez sulanmalı..saksının boyu da kaç günde bir sulamanız gerketiğini blirler.. 15 cm lik saksıyı 7 günde.. 12 cmlik saksıyı 5 günde bir sulayın.ideal olan yağmur suyu ile sulamak..suyun havada süzülürken içine hapsettiği toz pollen gibi maddeler bitkiye besin sağlıyor.. ayrıca suyun ısısı önemli çok soğuk su kulllanımı bitkiyi öldürebiliyor..sulama sırasında yapraklarına suyun değmemesi gerekiyor.. eğer değerse ve iki yaprağın birleştiği yerde göllenirse hemen kulak pamuğu çubuğu ile kurulanmalı.. eğer yaprakları sarararak çürümeye başlarsa.. sulamaya bir kaç hafta ara verin..

 

 

besin..ayda bir kez yüksek nitrojenli sıvı besin verilmeli.. bakteriler funda toprağını parçalarken bibüyük miktarda nitrojen tüketiyor ve bitkiye yeteri kadar kalmıyor.. sıvı saksı değiştirme..besini vermeden önce bitkiyi iyice sulayın..

yukarı doğru büyüdüğü için her iki yılda bir saksısını değiştirmek gerek .. çürümüş yapraklı saksı toprağını seviyor orkideler.. kökleri de fotosentez yapabildiği için şeffaf cam saksılar son zamanlarda kullanılmaya başlanmış.

yeniden çiçek açtırma..son çiçeği de kuruyunca çiçek sapını yarı uzunluğundan kesmeniz ve bitki bakımına devam etmeniz gerek.. tekrar çiçek vermeye başlaması için...

 

  

 

http://www.beautifulorchids.com/orchids/orchid_care_tips/reblooming/reblooming.html

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !