beyaz sinekler ve çalıntı küpe.. korku hikayesi başlığı gibi..

bu sabah.. yine bahçenin sessizliğini .. dinginliğini tattım..

küpe çiçeğim.. çıldırmış gibi.. tepeden tırnağa çiçek..

bu yıl bir başka renkte.. küpeyi.. çelikten üretiyorum..

bir bahçede.. tepeden tırnağa bezenmişti gördüğümde..

bir tek çiçeksiz dalı vardı.. pıt kaptım kaçtım..benim için saklamış o dalını..emin olun.. asla canın yakmadım.. çirkinleştirmedim ana çiçeği..elimdeki su şişesine atıp.. eve geldim..her yaprak boğumunun üstünden..3'e böldüm ikisi suya.. biri doğrudan toprağa..

biri öldü.. bir suda.. biri toprakta.. şimdilik iyi gidiyor.. ama bu yıl çiçek açar mı bilmem.. neyse.. ilk açan çiçeği burada sergilenecek  nasıl olsa.. =))

pencerenin içinde diğer çeliklerle beraber bir bahçe oluşturdular.. kendim içmeyi unutsam bile.. her gün sularını değiştiriyorum.. sudaki minerallerden besleniyorlar ya.. taze besin gerek..

 

 

  fuscia küpe pek hevesli

                                                                                            

üstteki alüminyum kağıt.. bitki içine düşmesin diye.. pratik ..bir fikir..

burda işler iyi gidiyor ama bahçede başka bir sorunla uğraşıyorum..ne demişler..

bahçe bloglarında.. gerçekçi olmak gerek.. dergilerdeki mükemmel çiçekleri ve bahçeleri görmekten sıkılıyor insan..bir de biliyoruz.. mükemmel bahçe olmaz..

Bu yüzden biraz da şu aralar savaştığım şeyi anlatayım.. beyaz sinek.. bir bitkiyi.. sallayıp da mini mini beyaz sineklerin uçuşmaya başladığını görürseniz.. başınız dertte demekti.. evet yumurtalarını yaprakların alt yüzüne bırakan bu sinek.. çok beter bir sinek.. yumurtadan çıkan yavrular büyük bir hızla bitkiyi yemeye başlıyorlar.. kurtulması pek mümkün değil.. hele benim gibi organik kalmaya çalışan biri için.. tarım değil tabii yaptığım ama.. yine de çevreye zehirli katkım olsun istemiyorum..

veee... çiçek açmasını beklediğim süs bezelyelerimde.. beyaz sinek saptadım..

güya yumurtaları asitli ortama dayanamazmış.. aslında bahçevanlar pek ümitsiz konuşuyorlardı beyaz sinek hakkında.. bitkiyi tümüyle at gitsin diyen bile vardı.. ama şimdilik..limon kabuğunu sıcak suda bekleterek oluşan asitli ev ilacını  uygulamaktayım.. yaprakların altına da sıkmaya gayret ederek .. binlerce yaprağı olan bir bitkinin yapraklarının altına ilaç sıkın da ..anlatmayın da görelim..

aslında bazı kaynaklarda süt/su  karışımından bahsediyor.. 1/8 ded 1/1 e kadar her orandan bahsediliyor.. sütte laktik asit var ya.. asit solüsyonu tavsiye ediyorlar.. ayrıca küflere de bunu tavsiye ediyorlar..

bahçede böcek parazit hastalık gördünse.. koş mutfağa..

anlamadığım.. ortalıkta bir sürü örümcek var.. bizim sarı uçuç böcekleri var.. niye açık büfeden yemiyorlar.. hala kendin pişir kendin ye peşindeler.. yoksa.. beyaz sinek bahçıvanları korkuttuğu kadar.. bunları da mı korkutuyor..

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !